Geri Dön
  • Nisan 12, 2022

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu’nun Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü destekleri ile sürdürdüğü “Kültürel Değerlere ve Telif Haklarına Duyarlı Yerel İnternet Haberciliği” projesi kapsamında gerçekleştirilecek “Ankara Buluşması” ile Türkiye’nin 7 bölgesinden internet habercileri bir araya geliyor…

Türkiye’nin dört bir yandan internet habercilerinin katılacağı buluşmada, internet habercilerinin basın kartına kavuşması, meslek tanımlarının oluşması ve standartlarının belirlenmesi gibi konularda çalışma yapacak Türk İnternet Medya Birliği’nin kuruluş süreci ele alınacak. TİMBİR kurulması için son düzenlemelerin yapılacak buluşma 2 gün sürecek ve ilgili kamu kuruluşlarına ziyaretler yapılacak.

Ankara Buluşması’na katılımcılar arasında Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları yer alacağı ve internet habercilerinin mağduriyet yaşadığı alanlardan olan telif hakları ile kültür haberciliği konusunda içerik geliştirme ele alınacak. 

Üst düzey davetler

Ankara Buluşmasının veriminin artması için üst düzey davetlerde bulunan İMEF Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa son olarak Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’u ziyaret ederek buluşmaya davet etti. Bakan Yardımcısı Yavuz buluşmaya çevrimiçi olarak katılacağını iletirken, İMEF davetlerine devam ediyor.

Yol haritası çizilecek

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu Genel Başkanı ve Türk İnternet Medya Bilişim Federasyonu Sözcüsü Dr. Süleyman Basa Ankara Buluşması ile ilgili yaptığı değerlendirmede “ yaklaşık 1 yıldır Türk İnternet Medyası’nın gelişmesi ve haklarına kavuşması için TİMBİR’i kurmak amacıyla büyük emekler harcıyoruz. Bu çalışmaları yaparken sadece bir araya gelmiyor aynı zamanda eğitimlerle kendimizi geliştiriyoruz. “ Kültürel Değerlere ve Telif Haklarına Duyarlı Yerel İnternet Haberciliği” projesi ile 525 internet haber sitesine telif hakları, kişisel verilerin korunması, kültür haberciliği, etik değerler, somut olmayan kültürel miras, güvenli internet eğitimlerini verdik. Eğitime katılan internet haber siteleri “ Telif Haklarına Duyarlı Kültür Habercisi “ oldular. Şimdi ise  projemizin son adımı olarak Ankara Ticaret Odası’nın destekleri ile gerçekleştireceğimiz “ Ankara Buluşmasında “  Türk İnternet Medyası yol haritasını belirleyecek” diyerek buluşmasının önemine vurgu yaptı.

RTÜK’e ziyaret

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin’e çalışmaları hakkında bilgi veren İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu heyeti, güvenli internet konusunda bilgilendirme yaptı. RTÜK Başkanı Şahin ise bilişim alanındaki çalışmalar hakkında güzel bir görüşme gerçekleştiğini ifade ederek, başarı diledi.

Paylaş
Bağlantıyı kopyala